בדיחות על אפרו אמריקאים

בדיחות על אפרו אמריקאים

פעם נהגו לקרוא להם ‘כושים’. היום באופן מאוד פוליטיקלי קורקטי ‘אפרו אמריקאים’. ככה איש לא נפגע ואפשר לספר על יוצאי אפריקה את כל הבדיחות שבעבר היו אומרים בהן ‘כושים’. איזה עולם מטומטם, נכון? כי מה זה כבר בדיחות על אפרו אמריקאים? עוד סוג של דרך לפרוק מתח, לצחוק על המצב, לתפוס קבוצה ולרדת עליה רצח, ובעצם ללגלג על כל מה ששונה מאיתנו מתוך ידיעה שגם עלינו יצחקו במקום שבו אנחנו נהיה הזרים והשונים. ככה עובד המין האנושי ולכן גם בדיחות על אפרו אמריקאים הן אנושיות, ואפילו אנושיות במיוחד. רוצים דוגמה?

ילד אפרו אמריקאי שיחק בחצר ביתו וצייר על הרצפה עם גיר לוח בצבע לבן. פתאום הוא ראה שהידיים שלו נהיו לגמרי לבנות. התרגש הילד, צבע את על גופו, ורץ בהתלהבות לפנים הבית כדי להראות לכולם מה קרה לו. לבן מכף רגל ועד ראש חיפש את אימו במטבח. “אמא תראי מה קרה לי”, התפרץ הילד למטבח. “אויש תלך מפה אתה עושה לכלוך”, סילקה האם האפרו אמריקאית את בנה הצבוע. הלך לחפש את אביו במוסך. “אבא, אבא, תראה אני לבן”, צעק הילד. “אל תפריע לי עכשיו אני מתקן משהו חשוב”, אמר האב. החליט ללכת לחדר של אחיו. התפרץ לחדר וצעק לאח: “אחי, אתה לא תאמין – אני לבן!” “עזוב אותי, אני באמצע תוכנית שאני אוהב בטלוויזיה” נזף בו אחיו. הכושי הקטן התרתח, יצא מהבית כשהוא טורק את הדלת בשיא הכוח. בעודו מתרחק מהבית ואמר לעצמו: “פשש מה זה העולם הזה, שלוש דקות שאני לבן וכבר אני ממש שונא כושים”.

על מה צוחקים על האפרו אמריקאים? קדם כל על הצבע, כמובן, אבל גם על מנהגים אפריקאים, על קניבליזם, על שבטיות ועוד. נושא נוסף לבדיחות על אפרו אמריקאים הוא מה שהטבע חנן בו את הגברים האפריקאים. תכונה שמספקת חומרים לבדיחות ארוכווווות ומלאות ב… קנאה.

ונסיים באחת בדיוק כזאת:
אפריקאי התאהב בנסיכה והלך לאביה המלך לבקש את ידה. המלך שלא התלהב הציב לאפריקאי תנאים קשים ואמר: “מי שרוצה את ידה של בתי צריך לבנות לה ארמון יותר גדול משלי”. ענה האפריקאי: “כושי אוהב – כושי בונה”. ואכן בנה בשביל הנסיכה ארמון יותר גדול משל אביה. ראה זאת המלך והציב לאפריקאי עוד תנאי: “למען הנסיכה עליך להרוג את הדרקון הענק שמאיים על הממלכה”. ענה האפריקאי: “כושי אוהב – כושי הורג”. והרג את הדרקון. ראה זאת המלך ושם לפניו את התנאי האחרון: “עכשיו צריך שאבר המין שלך יהיה באורך של חצי מטר”. ענה האפריקאי: “כושי אוהב – כושי חותך!”