בדיחות על כורדים

בדיחות על כורדים

בשביל להכיר את הראש של הכורדים חובה לפתוח עם כמה בדיחות על כורדים. הנה:

כורדי אחד עבר למושב והחליט להיות בעל חווה. הלך לספק וקנה עשרה אפרוחים, למחרת חזר וקנה מאה אפרוחים, ביום השלישי בא שוב והפעם קנה אלף אפרוחים. התפלא המוכר ושאל אותו: “תגיד, מה אתה עושה עם כל כך הרבה אפרוחים?” ענה הכורדי: “לא יודע, הם כל הזמן מתים לי. יכול להיות שאני שותל אותם יותר מדי צפוף?”

לכורדי אחד נולד ילד שלישי. הלך לרשום אותו במזכירות בית החולים. אחרי שסיפק פרטים עליו ועל אשתו שואלת אותו הרשמת על התינוק: “מה שם המשפחה?” עונה: “וואנג”. שואלת: “מה שמו הפרטי?” עונה: “לי”. אומרת לו: “לאום?” עונה: “סיני”. המזכירה מרימה את העיניים ואומרת: “מה סיני? הרגע אמרת שאתה ואשתך כורדים?” עונה הכורדי: “כן אבל קראתי שכל ילד שלישי בעולם היום סיני”.

אז מה זה בכלל כורדים – תכונה? עדה? דת? מממ… תכלס אף אחד לא יודע ממש. בירור קטן גילה שהכורדים הם קבוצה אתנית שהיא חלק השייך לבני העמים האיראניים. כורדים חיים כיום באיראן, בטורקיה, בעיראק וסוריה, בארמניה ובגאורגיה. כמה כורדים יש? המון! באמת, מתברר שהבדיחה הכי גדולה היא בעצם לא על חשבון הכורדים אלא על חשבוננו – כי יש בעולם בתקופה הזו בין 25 ל-40 מיליון כורדים, כמעט הרבה כמו בדיחות על כורדים…

אז הכורדים הם כנראה הקבוצה האתנית הגדולה ביותר בעולם שאין לה מדינה משלה. מתחילת המאה ה-20 הכורדים רוצים שתהיה להם כבר מדינה עצמאית, ומפתיע לגלות שהפעם המאבק הזה לא קשור בכלל לישראל. סתם משהו שקורה בחבל כורדיסטן. המדינות באזור, אגב, מתנגדות. מעניין למה… חחח. יש אפילו מחתרת כורדית, PKK קוראים לה, שעושה פיגועים ומנסה להילחם בשם הכורדים, אבל הם לא מבינים שאת הנשק הכי חזק שלהם הם עוד לא גייסו למאבק – היי כורדים, למה שלא פשוט תגרמו לכולם למות מצחוק בגללכם?

במחשבה שנייה, אחרי שגילתי מי הם וכמה הם, אני שוקל לוותר על החלק של “בדיחות על כורדים” באתר – השתגעתי להסתבך איתם?!